Moderní město s pestrou historií, navrch obklopené nádhernou přírodou. Přesně taková je Soběslav. Jihočeské město s necelými sedmi tisíci obyvatel žije bohatým kulturním i sportovním životem. Rozvinutá je zde také spolková činnost, kdy některé spolky působící v Soběslavi mají více než stoletou tradici.
Historie města je bohatá a svým způsobem odráží peripetie českých dějin. První nepřímá písemná zmínka o Soběslavi pochází z roku 1293, kdy hrad a okolní obec byly v původním majetku rodu Rožmberků. V průběhu husitských válek bylo město v letech 1421 a 1435 vypáleno.
V 16. století byla Soběslav sídelním městem Petra Voka z Rožmberka a jedním z nejvýznamnějších měst rožmberského dominia. Představovala hospodářské centrum jižních Čech s vazbami na Bavorsko a Rakousko. Tato nejvýznamnější etapa v historii města je patrná v četných historických stavbách na jeho území dodnes.
Město opět utrpělo velké škody za třicetileté války, stejně tak i za válek napoleonských. Po vzniku Československa vznikla v Soběslavi společnost Lada, která se stala významným světovým výrobcem šicích strojů. V období socialismu mělo v Soběslavi sídlo několik dodnes působících významných celorepublikových firem, namátkou Banes, Rašelina Soběslav nebo nábytkářský závod Jitona. V roce 2021 zahájil v areálu společnosti Rašelina Soběslav činnost nový pivovar. K návštěvě města láká gotický hrad, muzeum i kostel sv. Petra a Pavla, z jehož věže je krásný výhled do krajiny lákavé pro cyklisty, houbaře, milovníky vodních sportů i historie. Kostel se nachází na centrálním náměstí Republiky, založený byl kolem roku 1280. Na hlavním oltáři je obraz svatého Petra a Pavla, na bočním pak socha Madony.
Rozlehlé náměstí Republiky leží uprostřed historické části města, v původním středověkém půdorysu. Nachází se zde nejvýznamnější památky města. Střed zdobí starodávná kamenná kašna se sochou svatého Floriana, patrona města. Poblíž kašny, s pohledem na Smrčkův dům, stojí Mariánský sloup s korintskou hlavicí a pozlacenou kamennou sochou Panny Marie. Pochází z roku 1713. Náměstí bylo v roce 2019 zrekonstruováno.
Smrčkův dům z roku 1565 se dvěma obloučkovými štíty se nachází rovněž na centrálním náměstí. V současnosti je zde umístěno národopisné muzeum s expozicí Soběslavsko-Veselských blat a Kozácka. Expozice získala v roce 2018 cenu Gloria musaealis.
Soběslavský hrad byl založený ve 13. století a představoval důležité obranné místo středověkého města. Součástí hradu je okrouhlá gotická věž Hláska se sklepením, kde byl roku 1394 vězněn český král Václav IV. V roce 1706 byl hrad proměněn na pivovar a později sýpku. Jižní křídlo hradu je využíváno jako městské divadlo. Ve starém gotickém paláci vznikla moderní veřejná knihovna umístěna v samostatném moderním skeletu. Stavba získala za svou unikátní realizaci několik architektonických cen.
Zrekonstruovaná Stará radnice se dvěma barokními štíty na náměstí pochází z konce 15. století. V přízemí je informační centrum města, v patře zasedací sál zastupitelstva města a obřadní síň.
Se Soběslaví je spojena, ať už svým působením ve městě nebo svým narozením zde, řada významných osobností. Mnoho let zde trávil své letní odpočinky známý pedagog, hudební skladatel a dirigent Otakar Ostrčil. Pedagog a spisovatel Karel Lustig, který byl na přelomu 19. a 20. století spolkově i veřejně činný, byl zakladatelem muzea ve městě.
Ze sportovců je možné zmínit dva známé hokejové rodáky. Jiří Lála se stal v roce 1985 v dresu tehdejšího Československa mistrem světa na šampionátu v Praze. To samé se o jedenáct let později povedlo o generaci mladšímu Radku Bělohlavovi, už ovšem coby reprezentantovi samostatného Česka.
V Soběslavi se koná několik tradičních kulturních akcí. Na počátku července je město dějištěm komorního festivalu klasické hudby Setkání s hudbou v Soběslavi. Letošní, v pořadí již 17. ročník, se uskuteční od 1. do 11. července. Na plovárně se pravidelně pořádá Festival Dobrovol, který pořádá místní středisko Diakonie Rolnička. Výtěžek z akce jde na pomoc dětem s postižením. Ve městě má také dlouholetou tradici ochotnické divadlo, na které měl v jeho počátcích vliv Edmund Chvalovský, herec, dramatik a režisér Národního divadla v Praze a dlouholetý host v Soběslavi.
Naše město ovšem nabízí také dostatečné sportovní vyžití. Sportovní areál zahrnuje fotbalový stadion, stejně tak i zimní stadion s celoročním provozem. Dále jsou zde tenisová hala, posilovny, multifunkční sportovní plocha a nově přibyla bruslařská dráha a pumptrack.
Buďte první! Přidejte komentář