Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Město Veselí nad Lužnicí

Veselí nad Lužnicí je letovisko uprostřed jižních Čech a má přes šest tisíc obyvatel. Od nepaměti je spojeno s vodou – protéká jím Lužnice, Nežárka, Bechyňský potok, nedaleko jsou Veselské pískovny či Horusický rybník. Je důležitým železničním uzlem, sídlí zde významné průmyslové podniky, střední odborná škola, rozsáhlý sportovní areál, muzeum, kulturní dům. Turistům nabízí bohatou škálu ubytování, stravování a možnost rekreace u vody, na kole či na procházkách po okolí.

Infocentrum města Veselí nad Lužnicí – váš rádce na cestách

Nevíte si rady, kam v okolí Veselí nad Lužnicí vyrazit ať už pěšky, autem nebo na kole? Kam zajít do restaurace či na dobrou kávu a zákusek? Navštivte naše turistické infocentrum. Sídlíme na náměstí T. G. Masaryka. Otevřeno pro vás máme celoročně. Nabízíme mnoho propagačních materiálů o městě i okolí, různé druhy suvenýrů, mapy, a hlavně osobní rady a zkušenosti.

Otevírací doba infocentra města

září až květen:

PO, ST 7 – 17 h

ÚT 7 – 15:30 h

ČT, PÁ 7 – 14 h

červen:

PO – PÁ 7 – 17 h

červenec, srpen:

PO – PÁ 7 – 17 h, SO 8 – 12 h

Stezka Křížem krážem po Veselí

Naučná stezka je rozdělena na dva okruhy. Krátký (4,5 km) vede převážně centrem města a blízkým okolím. Je vhodný pro rodiny s dětmi, kočárky a je bezbariérový. Delší trasa měří 8,6 km. Na stezce se dozvíte zajímavosti o přírodě, kulturních památkách či historii města. Nejzajímavější z nich najdete na infotabulích, kterých je na okruhu celkem šest. Pokud by vás o konkrétních místech stezky zajímalo více, stačí, když si načtete do svého mobilu QR kód (umístěný buď na infotabuli či na směrovce nebo na dalším viditelném místě jednotlivých zastavení), kterým se dostanete na webové stránky města. Ke všem zastavením tam naleznete další informace doplněné o fotografie. Trasa vede převážně po rovině a zpevněném povrchu. Přejeme vám, ať vaše toulky městem Veselí nad Lužnicí jsou příjemné a odnesete si odsud pěkný zážitek.

Skrytý příběh je venkovní hra přes mobilní aplikaci pro zvídavé děti a hravé rodiče. Vydejte se na trasu, sledujte příběh, plňte úkoly a kochejte se krásným okolím řeky Lužnice.

Páterův protiútok

Trasa skrytého příběhu měří zhruba 3 kilometry, zabere vám přibližně hodinu a během toho splníte 8 úkolů. Trasa vede centrem města do sportovně- -odpočinkové zóny, podél řeky a poté zpět do centra ke kulturnímu domu. Píše se rok 1902 a nacházíme se ve Veselí nad Lužnicí. Kněz, učitel náboženství a vášnivý šachista Karel Traxler se chystá na důležitý turnaj v šachu. Ale děje se něco velmi zvláštního, čemu musí přijít na kloub.

Veselské pískovny

Veselské pískovny jsou oáza v srdci Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a Biosférické rezervace Třeboňsko. Písečná jezera přímo vybízí ke koupání, dálkovému plavání, rybolovu či procházkám. Jsou zkrátka místem pro relaxaci, aktivní trávení volného času, ale jsou i dějištěm koncertů nebo divadel.

Veselské pískovny jsou krásné v každém ročním období. V létě jsou oblíbené u místních i turistů. Celé léto se každou středu promítá kino, pravidelně v pátek a v sobotu probíhají koncerty, v neděli pak odpolední divadelní představení pro děti. Koncertní sezónu letos v červnu zahájí Gaia Mesiah, v červenci se můžete těšit na koncert Pocta Zuzaně Navarové, v srpnu to rozjede Vypsaná fiXa a prázdniny zakončí Karel Plíhal. Toto a mnohem více zažijete v rámci Kulturního léta na pískovně. www.veselskepiskvny.cz Z turistického pohledu je nedílnou součástí Naučná stezka Veselské pískovny. Informační tabule návštěvníky seznamují s historií krajiny a s přírodou v oblasti jezer. Informace jsou v českém, anglickém a německém jazyce.

Jednou z největších zajímavostí je zastavení číslo sedm – Písečný přesyp u Vlkova nazývaný „jihočeská Sahara“. Tento přesyp je pokládán za nejlépe zachovanou písečnou dunu v naší republice. Vznikla v době poledové, kdy okolní krajina byla téměř bezlesá s řídkou vegetací. Pravidelně vanoucí větry vytvořily z písku vyvátého ze štěrkopísků v nivě Lužnice a Nežárky písečné duny. Tvořily pruh od Veselí nad Lužnicí až k Majdaleně. Dnes jsou zarostlé borovými lesy. Odkryté písky zbyly jen na dvou místech – větší písečný přesyp u Vlkova a menší Slepičí vršek u obce Lužnice. Kromě teplomilných rostlin žije na přesypu i hmyz, se kterým se můžeme setkat jen v teplém Polabí nebo na jižní Moravě. Naučnou stezku lze navštívit po celý rok. Není nad to navštěvovat toto místo pravidelně a sledovat, jak se postupně mění v průběhu ročních období. Co takhle koupání při západu slunce, nebo naopak rybaření při jeho východu? Aktivit na výběr je více než dost.

Výběr z akcí

26. dubna Krajem rybníků cykloturistická akce po hrázích rybníků

30. dubna Stavění máje stavení máje spojené s hudebním vystoupením

31. května Jaro na Blatech cykloturistická akce po krásách selského baroka

13. – 14. června Veselské slavnosti dvoudenní městské slavnosti

29. června Veselský jarmark u kulturního domu

13. července Veselská hodinovka plavecké závody na veselských pískovnách a závod pro veřejnost na 1 kilometr

16. srpna Betonový muž a žena rekreační triatlon v oblasti veselských pískoven

23. srpna Piknik u kulturního domu

20. září Krčínův labyrint cykloturistická akce

28. října Průvod světel pro Rolničku charitativní akce pro děti i dospělé

Hana Esserová, Infocentrum města Veselí nad Lužnicí

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *