Památková rezervace lidové architektury Betlém Hlinsko je společně s expozičním areálem Veselý Kopec a vodním kovacím hamrem ve Svobodných Hamrech součástí Muzea v přírodě Vysočina, které je od konce roku 2018 organizační složkou Národního muzea v přírodě.
Betlém v Hlinsku představuje jedinečný soubor roubených domků, který na místě bývalých pastvin vznikal od poloviny 18. století. Stavěli je především drobní řemeslníci, kteří přicházeli do Hlinska za prací z okolních vesnic. V polovině 20. století započala postupná devastace Betléma. Opuštěné domky bez pravidelné údržby rychle chátraly. K obratu došlo v roce 1987, kdy se podařilo prosadit záchranu centrální části Betléma. Postupně započaly první záchranné práce, prováděly se průzkumy a připravovala potřebná dokumentace pro obnovu objektů. V roce 1993 byly zpřístupněny první objekty a v roce 1995 byl Betlém prohlášen památkovou rezervací lidové architektury.
Dnes zde návštěvníci v rámci prohlídek poznají život a práci řemeslnických i dělnických rodin, prohlédnou si unikátní betlémy ze sbírky muzea nebo nahlédnou do expozice masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 zapsané na seznamu UNESCO. Muzeum nabízí také řadu edukačních programů pro školy i zájmové skupiny. Díky spolupráci se Vzdělávacím centrem Planeta Hlinsko se mohou žáci základních škol účastnit speciálních komentovaných prohlídek s názvem Věda a Tradice, kde se dozví o procesech a úkazech, které se odehrávají na planetě zemi a jak je naši předci využívali. Ve vybrané dny se otevírá i tkalcovská dílna Nositele tradice lidových řemesel Josefa Fidlera.
V průběhu roku jsou pro návštěvníky připraveny pořady a výstavy z oblasti lidové kultury. Zajímavá jsou setkání s lidovými řemeslníky, tematické workshopy a v neposlední řadě i program připravený ve spolupráci s MuzeEem loutkářských kultur v Chrudimi, které Betlém i Veselý Kopec pravidelně navštěvuje s loutkovými dílnami a představeními pro děti i dospělé.